Dalelė laisvės dėl kurios tenka grumtis laisvoje Lietuvoje

Įteisintas daržovių sėklų dovanojimas bei mainai

Bene daugiau nei metai kruopštaus bei nuoseklaus darbo. Ir štai visai neseniai pasiektas rezultatas – žemės ūkio ministro pasirašytas įsakymas, kuriuo įteisinamas daržovių sėklų perdavimas kitiems asmenims bei mainai.

Džiugu matyti stropaus darbo rezultatus, dar džiugiau žinoti, kad yra žmonių, kurie stengiasi ne tik dėl savo, bet ir dėl aplinkinių gerovės. Vienas jų, kuris drąsiai bei atkakliai, draugiškai nusiteikęs žingsniavo visą tą laiką pirmyn – tai biochemikas, aplinkos inžinierius, ekologijos ir aplinkotyros mokslų daktaras Algirdas Švanys. Žmogus, turintis didelį mokslo žinių bagažą bei praktiškai jį pritaikantis kurdamas savo Giminės sodybą. Būtent su juo ir kalbamės apie vykusio proceso eigą bei pasiektą rezultatą.


Nuotraukos autorius – Wynand Van Poortvliet

„Paskutinio svarstymo metu nepavyko susitarti, kad sėklų mainai būtų įteisinti be numatyto informavimo apie jų vykdymą. Įsigaliojo anksčiau Žemės ūkio ministerijos siūlytas projektas. – pradeda dr. Algirdas Švanys ir reikšdamas padėką toliau tęsia – Tačiau Žemės ūkio ministerijos bei Žemės ūkio ministerijos Valstybinės augalininkystės tarnybos darbuotojai įdėjo daug darbo ir pastangų. Jie analizavo užsienio šalių teisės aktus, patirtis, rengė įsakymo projektą bei susitikimus, kuriuose jį svarstėme. Šie žmonės nusipelno pagarbos ir padėkos.“

Pasak pašnekovo, nors pakeitimai ir atrodo nedideli, jie atveria platesnes galimybes: laisviau keistis daržovių sėklomis (pagaliau tai daryti legaliai), organizuoti mainų renginius, kurti sėklų bankus (čia galite rasti kvietimą jungtis bendrai „sėklalapio“ kūrybai http://algirdas.svanys.lt/2019/01/14/kvieciu-jungtis-i-seklapio-kuryba/) ir panašiai. Taigi šis mažas žingsnelis dovanoja gan dideles galimybes.

„Džiugu matyti šį postūmį. Ačiū visiems prisidėjusiems. Viliuosi, šis pasiekimas taps atspirtimi tolimesniems gražiems pokyčiams.“ – priduria dr. Algirdas Švanys.

Kiekvienas trokštame išgirsti džiuginančias naujienas, bet ar neužmirštame išreikšti dėkingumą? Kiekvienas trokštame teigiamų pokyčių mūsų gyvenime, mūsų aplinkoje, bet kiek patys įdedame pastangų? O galbūt tikime, kad viskas vyksta savaime? Matome veikiančiuosius, bet juk dažnai tik kritika ir priekaištais juos apliejame, o gal vis dėlto paskatiname, palaikome? Ar kada susimąstome, kokį kelią tenka nueiti norint pasiekti, kad ir tų nedidelių, bet jau pokyčių? Kiek jėgų prireikia tam žmogui šiame kelyje?..

Ačiū Jums, Algirdai! Ačiū už drąsą, už atkaklumą ir už Jūsų pastangas. Taip pat dėkui ir visai šauniai Jūsų komandai!


Nuotraukos autorius – Alexander Ow

Čia pateikiamas skyrius, kuriuo papildomas žemės ūkio ministro 2001 m. birželio 29 d. įsakymas nr. 224 „Dėl privalomųjų rinkai tiekiamos daržovių sėklos kokybės reikalavimų aprašo“:

„XIII SKYRIUS

DARŽOVIŲ SĖKLOS PERDAVIMO KITIEMS ASMENIMS IR (AR) MAINŲ REIKALAVIMAI

117. Daržovių sėklą, neatitinkančią reikalavimų aprašo 9 punkto nuostatų, leidžiama neatlygintinai perduoti kitiems fiziniams asmenims viešose erdvėse (mugėse, interneto svetainėse, socialiniuose tinkluose, visuomenės informavimo priemonėse, kultūros paskirties pastatuose, mokslo paskirties pastatuose), jei:

117.1. fiziniai asmenys, perduodantys daržovių rūšių sėklą kitiems asmenims, ne vėliau kaip iki kiekvienų metų vasario 1 d. Valstybinei augalininkystės tarnybai raštu pateikė informaciją apie tokios sėklos kiekį pagal rūšis ir veisles. Informacija apie tokios sėklos rūšis, kiekius, veisles skelbiama Valstybinės augalininkystės tarnybos interneto svetainėje iki kiekvienų metų vasario 10 d.;

117.2. fizinis asmuo per kalendorinius metus perduoda kitiems asmenims daržovių sėklos kiekį, neviršijantį šio reikalavimų aprašo 118 punkte nurodyto kiekio;

117.3. daržovių sėkla yra sufasuota ir paženklinta. Ant sėklos fasuotės turi būti nurodyta „Sėklos mainai“.

118. Per einamuosius kalendorinius metus perduodamų pupinių augalų kiekis neturi viršyti penkių kilogramų, svogūnų, lapinių burokėlių, raudonųjų burokėlių, ropių, moliūgų, morkų, ridikų, špinatų, builių, smidrų, arbūzų ir salotų – 500 gramų, kitų daržovių – 100 gramų.

119. Fiziniai asmenys, perduodantys daržovių rūšių sėklą, neatitinkančią šio reikalavimų aprašo 9 punkto nuostatų, kitiems asmenims, yra atsakingi už tokios sėklos kokybę.“

Nuotraukų šaltinis – unsplash.com. Autoriai: Noah Rosenfield, 
Wynand Van Poortvliet, 
Alexander Ow.

Parašykite komentarą

Your email address will not be published / Required fields are marked *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.